Evlilik ve Çift Danışmanlığı

Evlilik kişileri arasındaki en yakın ilişki türüdür. Evlilik ve çift danışmanlığı iki kişi arasındaki çatışmaları gidermek için kullanılır. Bireysel terapiler evliliğe ilişkin sorunları çözemediğinde evlilik ve çift danışmanlığı almak iletişim problemlerini, çatışmaları ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.


Evlilik ve çift terapilerinde çiftlerin ilişkilerinde çıkmazları iletişimsizlik, sık yaşanan tartışmalar, duygusal ihtiyaçların karşılanmaması, cinsel problemler, maddi konudaki anlaşmazlıklar, sadakatsizlik, kayınvalide/kayınpeder hakkındaki sorunlar, alkolizm,fiziksel şiddet, olarak görülmektedir. Ancak burada asıl problem taraflar arasındaki güven, evlilikten beklentilerin farklılığı gibi konulardır. İlişkilerdeki çıkmazların çözümlenmesi için bu konuların çözümlenmesi gerekmektedir. Ayrıca ayrı yaşama, boşanma gibi durumlarda da sağlıklı kararlar alabilmek, boşanmanın sonrasında hem tarafların problemlerinin çözümlenmesi hem de annenin babanın çocuk ile ilişkileri, bu sürecin çocuğa nasıl yansıtılması gerektiği konularında psikolojik yardım almak hem anne baba hem de çocuklar için yeni duruma adaptasyon konusunda yararlı olacaktır.


Evlilikte sık yaşanan, çözümlenmeyen problemler çözümlenmesi daha zor problemleri ve diğer ruhsal, fizyolojik rahatsızlıkları doğurabilir. Dolayısıyla çiftler ilişkilerindeki problemlerin farkına varıp psikolojik yardım almaları hem kendilerinin hem de çocuklarının sağlıkları için büyük önem taşımaktadır.